Skip to main content
DistrictCampus
CAMPUS

Warriors received awards at Annual Sports Banquet


Posted Date: 04/30/2019

Sports Banquet 2019

Tucker Ward Brave Award--Pictured are Byron Ward, Mallie Ward, Joe Armstrong(Award winner); and Ashley Ward

Sports Banquet 2019

Randy Escue Award--Riley Felkins

Sports Banquet 2019

John E Hill Award Winners--Avery Felts and Gracye Cureton

Sports Banquet 2019

Bille Watkins Award--Chelby Stewart

Sports Banquet 2019

Justin Brannen Award--Craig Harp

Sports Banquet 2019

Becky Cline Award--Lauren Smith

On Sunday, August 28, 2019 the Westside Athletic Booster Club hosted the 2018-19 Athletic Awards Banquet at the First National Banquet Arena.  The following student/athletes were presented awards based on their performances throughout the year:

 

Girls Soccer                        Boys Soccer

Offensive Player--Alex Nickell            Most Goals--Ronnie Moody

Defensive Player--Kaylee Jones            Most Steals--Thomas Welch

Best All Around--Crystal Barnes            Offense Award--Luke Walz

Most Saves--Grace Hardin                Defense Award--Reuben Spengler and

Most Improved--Angelina Eggers            Christian Childress

Warrior Award--Brianna Russell            Warrior Award--Zach Dawson

                            Most Improved--Jonah Raburn

 

Girls Tennis                        Boys Tennis

Top Female Tennis Players--Lauren Smith &    Top Male Tennis Player--Dylan Schwarz

Claire Walz

 

Girls Bowling                        Boys Bowling

Top Female Bowler--Chloe Tyner            Top Male Bowler--Tyler Wood

Sr. Leadership Award--Braidyn Milner        Sr. Leadership Award--Tyler Elliott

Most Improved--Rachel Edwards            Most Improved--Beau Malone

All Conference--Chloe Tyner            All Conference--Tyler Wood

All State--Chloe Tyner                All Conference--Chase Schaffauser

                            All State--Tyler Wood

                            All State--Beau Malone

                            All State--Tyler Elliott


 

7th Grade Girls Track                7th Grade Boys Track            Warrior Award--Kamden Williams        MVP--Brody Armstrong

MVP Award--Elizabeth Hufstedler

 

Jr. High Girls Track                    Jr. High Boys Track

MVP Award--Laynee Montgomery            Best Attitude Award--Gage Cassels

Field Event Award--Georgia Spinks        Best Athlete--Connor Crain

Outstanding Track Award--Amilia Childress    MVP Award--Caleb Muller

Most Improved--Amilia Childress            Warrior Award--Gus Yearta

Warrior Award--Erika Johnson

 

Sr. High Girls Track                    Sr. High Boys Track

MVP--Breanna Wiseman                Best Attitude Award--Chewan Stinson

Field Event Award-Madelyn Kemp            Best Athlete--Logan McPherson

Field Event Award--Hannah Pickering        MVP--Hunter Scott

Outstanding Track Award--Laityn Tippy        Warrior Award--Will Yearta

Most Improved--Melodie Hudson

Warrior Award--Davida Fowler

 

7th Grade Volleyball                    Jr. High Volleyball

Defensive Player of the Year--Mallie Felts        Serving Award--Sloane Welch

Offensive Player of the Year--Ashley Kercheval    Setting Award--Laynee Montgomery

Most Improved Player--Elizabeth Hufstedler    Most Digs--Baile Rogers

Warrior Award--Lanie Welch            Most Blocks--Abby Manley

                            Most Kills--Abby Manley

                            Most Improved--Jenna Baxter

                            Warrior Award--Georgia Spinks

 

Sr. Volleyball                        Girls Cross Country

Serving Award--Kayla Harp            Female Warrior Award--Laytin Tippy

Most Kills--Scout Harrison                

Blocking Award--Gracye Cureton

Setting Award--Colleen Jackson            Boys Cross Country

Most Digs--Scout Harrison                Male Warrior Award--Ronnie Moody

Most Improved--Hannah Pickering        4A-3 Jr. High District Runner Up--

All Conference--Gracye Cureton            Cooper Gauntt

All Conference--Scout Harrison

Warrior Award--Tatum Davis


 

Junior High Cheer                    Senior High Cheer

Warrior Award--Natalie Davis            Captain’s Award--Chelby Stewart

Most Dedicated--Karleigh Clark            Captain’s Award--Melodie Hudson

Most Spirited--Savannah Morgan            Service Award--Audrey Yearta

Most Improved--Savannah Morgan        Billie Watkins Award--Chelby Stewart

                            Warrior Award--Elizabeth Johnson

                            Spirit Award--Ashtin Rice

                            Coach’s Award--Melodie Hudson

 

Dance                            Girls Golf

Captain’s Award--Hayden Hill            Female Golfer of the Year--Morgan Lee

Jr. High Warrior Award--Aaliyah Spengler

Warrior Award--Kaylee Jones            Boys Golf

Jr. High Most Improved--Kaitlyn McGuire    Male Golfer of the Year--Cameron Moore

Most Improved--Natalie Stickler

Dancer of the year--Natalie Stickler

Jr. High Dancer of the year--Raymi Womble

 

7th Grade Girls Basketball                7th Grade Boys Basketball

Defensive Award--Lanie Welch            Offensive Player--Eli Whitmire

Hustle Award--Destiny Hale            Defensive Player--Gage Willbanks

Offense  Award--Lanie Welch            Rebounding Award--Jordan Hall

Most Improved--Mallie Felts            Warrior Award--Eli Whitmire

Warrior Award--Elizabeth Hufstedler

 

Jr. High Girls Basketball                Jr. High Boys Basketball

Offensive Player--Bailey Willis            Offensive Player--Andrew Laird

Defesive Player--Megan Hedger            Defensive Player--Spencer Honeycutt

Guts Award--Cadence Burk                Rebounding--Kade Cline

Most Improved--Sloane Welch            Hustle Award--Lukas Kaffka

Hustle Award--Sloane Welch            Impact Award--Jackson Wolf

Warrior Award--Georgia Spinks            Warrior Award--Spencer Honeycutt






 

Sr. High Girls Basketball                Sr. High Boys Basketball

Offensive Player--Gracie Turpin            Offensive Player--Avery Felts

Defensive Player--Marca Doyle            Defensive Player--Jordan Rockers

Rebounding--Faith Whitmire            Rebounding--Avery Felts

Guts Award--Marca Doyle                Hustle Award--Dylan Schwarz

Hustle Award--Bella Spinks                Guts Award--Kessler Mack

Most Improved--Sarah Johnson            Warrior Award--Avery Felts

Warrior Award--Danelly Orozco            Impact Player--Riley Felkins

                            All State--Avery Felts

                            All State--Riley Felkins

                            Randy Escue Award--Riley Felkins

 

Softball                        Baseball

None Given at this time                Silver Slugger--Dylan Schwarz

                            Most RBI’s--Andrew Laird

                            Cy Young Award--Avery Felts

                            Cy Young Award--Chance Welch

                            Infielder Award--Jacob Tyler

                            Outfielder Award--Andrew Laird

                            Warrior Award--Dylan Schwarz


 

7th Grade Football                    Jr. High Football

Offensive Award--Brody Armstrong        Offensive Award--Darvin Fowler

Defensive Award--Slade Smith            Defensive Award--Edward Wilson

Lineman Award--Evan Burton            Lineman Award--Spencer Long

Warrior Award--Jesse Lamberth            Warrior Award--Jacob Lane

 

Sr. High Football                    Justin L. Brannen Award

All Conference--Hunter Pagan            Craig Harp

All Conference--Logan McPherson

All Conference--Brady Johnson            Becky Cline Award

All Conference--Hunter Scott            Lauren Smith

All Conference--David Fowler

Outstanding Back--Logan McPherson

Outstanding Defensive Player--Brady Johnson    John E. Hill Award Winners

Warrior Award--Hunter Scott            Avery Felts

Outstanding Lineman--Hunter Pagan        Gracye Cureton

 

Scholar Athlete Awards                            Tucker Ward Brave Award

Dylan Schwarz                                                Joe Armstrong

Craig Harp

Gracye Cureton

Hunter Hayes

Lauren Smith

Anna Dresbach

Morgan Lee

Lexy Proffitt

Parker Williams

Josie Crisler

Avery Felts

Kayla Harp

Madelyn Kemp

Ronnie Moody